TSUBAKI BSEU90-75 Cam Clutch, 75mm Size
Get it by Tuesday, May 26
€2,313.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| D (diameter) | 7 12/25" |
| E | 0.591" |
| End To Center-line | 6.496" |
| Inner Race Keyway | 20 mm x 4.9 mm |
| L1 (overall Width) | 2 12/25" |
| Max. Overrunning Speed | 250 RPM |
| N Slot Height | 1.575" |
| Tab Width | 3.15" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- WALTER TOOLS A12M-SWLCR04-R Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
- MAIN FILTER INC. MF0395601 SBF96004S15B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.56 Inch Height
- APPROVED VENDOR H326GZ Drill Bushing Type H Drill Size B
- DIXON FLC2405-16 Male Tube x Female NPTF, NPTF Thread, 1 Inch Thread, 1 Inch Tube O.D.
- MICRO 100 GS-096002 Grooving Tool, 0.3 Inch Projection, UN Coating, 3 Inch Overall Length
- MARTIN SPROCKET 8 C 70 Q Sheave, MST Bushing, 7.4 Inch Outside Dia., 8 Groove, 7 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- PIP 280-HP842R-45 Head Protection Hard Hats, OS, Yellow, Each
- STEARNS BRAKES 551050029 Arm and Cage Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Crimping Tool Kits
- Drywall Specialty Tools
- Rotary Joint Elbows
- Decontamination Showers
- Welding Torch Handles
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm and Fingertips
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Forged Alloy Steel
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- MUELLER INDUSTRIES 166 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- ANVIL 2143 Series Caps, Forged Steel, Threaded
- THYSSENKRUPP MATERIALS Rod Copper 110
- GRAINGER Polyurethane Abrasion Resistant Rubber
- GARDNER BENDER Releasable Cable Tie
- STAFFORD MFG Solution Series Phase Adjuster Couplings, Steel
- SIEMENS FD6 Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI BSEU90-75 Cam Clutch, 75mm Size
€2,313.67 /unit
