FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 635 |
| Bore Dia. | 5 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 13900 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 13900 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Maximum Speed | 40000 RPM |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Outside Dia. | 19 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 200 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 200 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.9 |
| Ship length (cm) | 1.9 |
| Ship width (cm) | 0.6 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- OSG 8593088 Jobber Length Drill Bit, 8.80 mm Size, 120 Deg., 131 mm Lg, Powdered Metal, V
- SQUARE D 8910DPA44V04 Contactor 277vac 40a 4p Open
- ASHLAND CONVEYOR HMT82B13 H-Stand Multi W19.5In BF13In
- SPEC C09061053500S Compression Spring, 24.3 lbs/In Stiffness Rate, 37.84 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- RULAND MANUFACTURING LVO-OF-MSP-35-A Quick Clamping Shaft Collar, 35 mm Bore Dia, Round, Aluminum, Bright
- LINN GEAR c500 Shaft Collar, 1 Inch Outside Diameter, 1/2 Inch Bore
- 80/20 4404-BLACK Black 15 S Right Angle 0 Degree Pivot
- GRAINGER ZUSA-HT-374 Tubing, Nitrile, 1/4 Inch Id, 3/8 Inch OD, 10 Ft Length, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Liquid Level Switches
- Truck Storage Units
- Screwdriver Bits And Nutsetters
- Gear Racks
- Battery and Cable Connectors
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- MCR SAFETY PU Coated Cut Resistant Work Gloves
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, Watertight 316SS Body
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- ANVIL AS923 Series 5-Hole Two Angle Connectors
- AMERICAN TORCH TIP Contact Tip Miller Style
- WOODHEAD 130155 Series Locking Plug
- SHAW PLUGS Turn-Tite Mechanical Expansion Plugs, 0 to 1 Inch
- ERIEZ 48C Vibratory Feeders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 635 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 635, Dbl Shield, 5 mm Bore, 19 mm OD, 6 mm Width, Alloy Steel Ring
€10.21 /unit

