FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 628 |
| Bore Dia. | 8 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 750 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 750 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 34000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 8 mm |
| Outside Dia. | 24 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 320 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 320 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.4 |
| Ship length (cm) | 2.4 |
| Ship width (cm) | 0.8 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 3929-698 Reducer Coupling, Socket, Schedule 80, 14 x 8 Size, PVC
- DIXON FSA4060T Storz x Rigid Female Adapter, 6 Inch Thread, Forged Aluminium, Buna-N Seal
- MASTERDRIVES 968-8M-30 Timing Belt, 8m Pitch
- EATON T48M24S1516 General Purpose Transformer, 480 Vac Primary, 240 Vac Secondary, 60 Hz, 1 Phase
- BALDOR / DODGE 427359 Sleeve Gasket Eliminator .2 Ounce
- SANDUSKY LEE TLH-C Recessed Push Button Locking Handle, Chrome
- SIEMENS US2:52BL4D3 Pilot Light Complete, 30 mm Size, Full Volt, 24VAC/DC, Green, Incandescent, Round
- PACKARD 100341208
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Patch Cords
- Precision Metering Lubrication Pumps
- Welding Gun Adapters
- Soil Tester Accessories
- Tapered Corks
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 3B
- CONDOR Cut-Resistant Sleeve, Kevlar, Knit Cuff, Black
- CONDOR Thecla Anti-Scratch Safety Glasses
- PROTO Open End Wrench Set, 10 Piece
- ALLEGRO SAFETY CO Monitor Calibration Test Kits
- REGAL Cobalt End Mills, HSS, CC, 3 Flutes, Tin
- 80/20 15 Series 1545 Eight Open T-Slotted Profile Extrusions
- ROTOR CLIP TX Shaft Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 628 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 628, Dbl Shield, 8 mm Bore, 24 mm OD, 8 mm Width, Alloy Steel Ring
€8.64 /unit

