TB WOODS P5220M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 290mm Belt Width, 13.033 inch Pitch Dia. | AK6TQY
TB WOODS P5220M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 290mm Belt Width, 13.033 inch Pitch Dia.
Item: AK6TQYModel: P5220M290
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Sprocket
Belt Width 290 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing N
Bushing Series N
Construction Plain
Dimension L 8.13"
Dimension M 3.31"
Face Width 12 1/4"
Hub Length 6 1/4"
Hub Location 2 1/2"
Inside Dia. 10 22/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1950 RPM
Number Of Teeth 52
Outside Dia. 12.86"
Pitch Dia. 13.033"