TB WOODS P19220M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 15.75 inch Hub Dia., 290mm Belt Width | AX4WLD
TB WOODS P19220M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 15.75 inch Hub Dia., 290mm Belt Width
Item: AX4WLDModel: P19220M290
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 290 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing W
Bushing Series W
Construction Spoked
Dimension E 11/25"
Dimension L 11.38"
Dimension M 11/25"
Face Width 12 1/4"
Hub Dia. 15 3/4"
Hub Length 9"
Hub Location 2.69"
Inside Dia. 46"
Material Cast Iron
Max. Rpm 530 RPM
Number Of Teeth 192
Outside Dia. 47.95"
Pitch Dia. 48.123"