TB WOODS P11220M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 13 inch Hub Dia., 340mm Belt Width | AX4UDQ
TB WOODS P11220M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 13 inch Hub Dia., 340mm Belt Width
Item: AX4UDQModel: P11220M340
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 340 mm
Bushing P
Bushing Series P
Construction Webbed
Dimension E 1.63"
Dimension L 9.38"
Dimension M 3 1/4"
Face Width 14 1/4"
Hub Dia. 13"
Hub Length 7 1/4"
Hub Location 3 1/2"
Inside Dia. 26.13"
Material Cast Iron
Max. Rpm 900 RPM
Number Of Teeth 112
Pitch Dia. 28.072"