TB WOODS P6820M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 290mm Belt Width, 17.044 inch Pitch Dia. | AX4TKY
TB WOODS P6820M290 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 290mm Belt Width, 17.044 inch Pitch Dia.
Item: AX4TKYModel: P6820M290
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 290 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing N
Bushing Series N
Construction Plain
Dimension E 0.81"
Dimension L 8.13"
Dimension M 3.31"
Hub Length 6 1/4"
Hub Location 2 1/2"
Inside Dia. 15"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1490 RPM
Number Of Teeth 68
Outside Dia. 16.87"
Pitch Dia. 17.044"