STARRETT 99176-19-11 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 19 Ft. 11 Inch Coil
19 Ft. 11 In.
Get it by Thursday, May 21
€124.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 10 |
| Pitch (tpi) | 10 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.035" |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 239" |
| Welded Length | 239" |
| Welded Length In Inches | 239" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99176-07-10 | 99176-07-10 | €53.71 | |
![]() |
99176-12-06 | 99176-12-06 | €80.22 | |
![]() |
99176-12-09 | 99176-12-09 | €83.16 | |
![]() |
99176-04-04 | 99176-04-04 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-06 | 99176-04-06 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-09-3/4 | 99176-04-09-3/4 | €36.04 | |
![]() |
99176-04-09-7/8 | 99176-04-09-7/8 | €36.04 |
Explore More
- KEYSHAFT
- General Purpose Hand Trucks
- Mechanical Solenoids
- Air Regulators
- Cordless Circular Saws
- Linear Shafting and Support Rails
- CAROL Multi Conductor Cable, Foil Sheild
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Metric
- HOWARD LEIGHT Max Earplugs
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- HAYWARD RV Series PVC Adjustable Relief Valve
- JUSTRITE Explosion Proof Heaters
- HOFFMAN Compact Series Din Rails
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/16-28 Unef
- MAGLINER Wheels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99176-19-11 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 19 Ft. 11 Inch Coil
€124.39 /unit







