STARRETT 99176-42-03-3/8 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 42 Ft. 3-3/8 Inch Coil
42 Ft. 03-3/8 In.
Get it by Thursday, May 21
€256.93 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 10 |
| Pitch (tpi) | 10 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.035" |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 508.125" |
| Welded Length | 507 3/8" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.24 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99176-07-10 | 99176-07-10 | €53.71 | |
![]() |
99176-12-06 | 99176-12-06 | €80.22 | |
![]() |
99176-12-09 | 99176-12-09 | €83.16 | |
![]() |
99176-04-04 | 99176-04-04 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-06 | 99176-04-06 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-09-3/4 | 99176-04-09-3/4 | €36.04 | |
![]() |
99176-04-09-7/8 | 99176-04-09-7/8 | €36.04 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Furniture Tips and Caps
- Proximity Accessories
- Hammer Drill Bit Sets
- Scribers and Probes
- Ladder Safety Cages
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Blue
- KEO Small Keyseat Cutters, Shank Type, Solid Carbide
- ANVIL 2153 Series Socket Weld Cross Fittings, Forged Steel
- QUEUEWAY Barrier Post with Belt
- TENNSCO Thin Profile Slotted Shelf
- COOPER B-LINE B588 Series Three Hole U Supports
- STA-KON Sealing Rings
- BELL & GOSSETT Controls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99176-42-03-3/8 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 42 Ft. 3-3/8 Inch Coil
€256.93 /unit







