STARRETT 99176-20-00-1/2 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 20 Ft. 1/2 Inch Coil
20 Ft. 0-1/2 In.
Get it by Thursday, May 21
€127.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 10 |
| Pitch (tpi) | 10 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.035" |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 240.5" |
| Welded Length | 240 1/2" |
| Welded Length In Inches | 240 1/2" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 33.02 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99176-07-10 | 99176-07-10 | €53.71 | |
![]() |
99176-12-06 | 99176-12-06 | €80.22 | |
![]() |
99176-12-09 | 99176-12-09 | €83.16 | |
![]() |
99176-04-04 | 99176-04-04 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-06 | 99176-04-06 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-09-3/4 | 99176-04-09-3/4 | €36.04 | |
![]() |
99176-04-09-7/8 | 99176-04-09-7/8 | €36.04 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Socket Adapters
- Flange
- Hand Reamer
- Adhesive Anchors
- Welding Ovens
- CONDOR General Purpose Gloves, Black, Rough Latex
- MUELLER INDUSTRIES 721 Triple Duty Control Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PP, Wide Neck, Round
- ELVEX Chain Saw Chaps
- WRIGHT TOOL 3/4 Inch Drive 12 Point Deep Metric Impact Sockets
- M A FORD Cylinder Burs
- KLEIN TOOLS Flexible-Eye Pulling Grips, Single-Weave
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99176-20-00-1/2 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 20 Ft. 1/2 Inch Coil
€127.34 /unit







