STARRETT 99176-19-08 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 19 Ft. 8 Inch Coil
19 Ft. 08 In.
Get it by Thursday, May 21
€124.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 10 |
| Pitch (tpi) | 10 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.035" |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 236" |
| Welded Length | 236" |
| Welded Length In Inches | 236" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99176-07-10 | 99176-07-10 | €53.71 | |
![]() |
99176-12-06 | 99176-12-06 | €80.22 | |
![]() |
99176-12-09 | 99176-12-09 | €83.16 | |
![]() |
99176-04-04 | 99176-04-04 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-06 | 99176-04-06 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-09-3/4 | 99176-04-09-3/4 | €36.04 | |
![]() |
99176-04-09-7/8 | 99176-04-09-7/8 | €36.04 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Broach Holders
- Key Rings
- Hex Spacers
- Miniature Pressure Switches
- Insert Bearings
- TURTLESKIN CP Apron
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- MECHANIX The Original Multicam Tactical Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- ANVIL AS300BTB Series Welded Channels
- HUBBELL-WIEGMANN Indoor Wireways
- ARLINGTON INDUSTRIES Clamp Back Spacers
- CALDWELL A360-5 Series Free Standing Jib Cranes, 5 Ton Capacity
- WILKERSON M18 Coalescing Filters
- DUPONT Pleated Air Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99176-19-08 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 19 Ft. 8 Inch Coil
€124.39 /unit







