STARRETT 99176-19-01 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 19 Ft. 1 Inch Coil
19 Ft. 01 In.
Get it by Thursday, May 21
€121.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 10 |
| Pitch (tpi) | 10 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.035" |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 229" |
| Welded Length | 229" |
| Welded Length In Inches | 229" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99176-07-10 | 99176-07-10 | €53.71 | |
![]() |
99176-12-06 | 99176-12-06 | €80.22 | |
![]() |
99176-12-09 | 99176-12-09 | €83.16 | |
![]() |
99176-04-04 | 99176-04-04 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-06 | 99176-04-06 | €33.10 | |
![]() |
99176-04-09-3/4 | 99176-04-09-3/4 | €36.04 | |
![]() |
99176-04-09-7/8 | 99176-04-09-7/8 | €36.04 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Boltless Shelving Accessories
- Electric Infrared Heater Accessories
- Decontamination Shower Water Collection
- Steam Fittings
- Air Scarifiers
- ANSELL Natural Rubber Gloves
- BOLLE SAFETY Prism Safety Glasses
- ANSELL 97-013 Activarmr Durable High Visibility Work Gloves
- JACKSON SAFETY Due North All-Purpose Ice Traction Aids-Replaceable Spikes
- JACKSON SAFETY Due North All-Purpose Industrieal Ice Traction Aids-Replaceable Spikes
- VERMONT GAGE Gage Boxes And Libraries
- SPEARS VALVES 50 GPM CPVC Industrial Tee Filters, Stainless Steel Screen
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, MDLD Worm/Worm Double Reduction Speed Reducers
- SECURITECH Door Guards
- REES Combined Selector Push Button Controls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99176-19-01 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 10 TPI, 19 Ft. 1 Inch Coil
€121.45 /unit







