FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Angle | 16° |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 4 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 12 mm |
| End Type | Pointed |
| Head Diameter | 4 mm |
| Head Length | 12 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 820 |
| Max. Rpm | 80000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 3 mm |
| Shank Material | Carbide |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SM-53 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 0.64 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0417978 XH01805 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 25.78 Inch Height
- MERSEN FERRAZ A4BQ2501 Time Delay Fuse, 600V, 2501A, Class L
- HUMBOLDT H-1335 Basic Marshall Test Set, 120V 60Hz
- APPLETON ELECTRIC MLFL102G1G48 Light Fixture, 100W
- APPLETON ELECTRIC CLC1575MTEL Wet Location Fixture
- GRAINGER BULK-RS-NHS40-774 Neoprene Sheet, 18 Inch x 18 Inch, 40A
- EATON TX5
- BRADY 96235 Parking Permits, 3 x 3 Inch, Windshield Decal, White on Red, 201-300, Vinyl
Explore More
- KEYSHAFT
- International Voltage Converters
- Parts Chests and Boxes
- Wash Fountain Parts
- Heat Pump Reversing Valves
- Hydronic Unit Heater Accessories
- FABENCO ZT Series Full Coverage Self-Closing Safety Gates
- ANVIL AF700SS Series Universal Swivel Attachments, 316 Stainless Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal PETG Square Media Bottles
- DIXON In-Line Check Valves
- COOPER B-LINE Push Type Conduit To Beam Fasteners
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 5-40 Unc Lh
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- INSIZE Inside Micrometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 820-0007-30 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SM-53, Double Cut, 4 x 12 mm Head, 3 mm Shank
€47.32 /unit
