FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Angle | 14° |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 9 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 26 mm |
| End Type | Radius |
| Head Diameter | 9 mm |
| Head Length | 26 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 807 |
| Max. Rpm | 65000 RPM |
| Maximum Operating Speed | 63000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SL-3 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 3.18 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 3.18 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 | |
| 807-5000-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €92.70 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD74-2148SG Wire Shelving, 4 Shelves Add-On, 21 x 48 x 74 Inch Size, Galvanized Steel
- BALDOR / DODGE M2-112CPLKITIEC MTA Size 2115 112IEC Coupling Kit
- HESSAIRE 48XL750S Cabinet Exhaust fan with Shutter, Belt Drive, 48 Inch Blade, 1 hp
- TB WOODS AJ40E238 Disc Coupling Hub, Aj40-E X 2 Size
- PARKER C628-04FRL4ABA4B
- ADAPT-ALL 6606-04-S06-14 Straight Fitting, 9/16-18 mm ORFS Side 1, 14X1.5 Metric Side 2, Carbon Steel
- GRAINGER 652_60_0 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.1875 Inch Thick, 1 1/2 Inch X 5 Ft Size, Hot Rolled, Mill
- CDI TORQUE PRODUCTS TCQXX24A Interchangeable Torque Wrench Head, 3 15/16 Inch Overall Length, Alloy Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermostatic Expansion Valves
- Pipe Threading Die Heads
- Wood Drilling Bit Extensions
- Strapping Tool Kits
- Titanium Rods
- MCR SAFETY PU Coated Cut Resistant Work Gloves
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- BURNDY GB Type Mechanical Grounding Connectors
- ANVIL AS6108 Series Square Nuts
- VULCAN HART Solenoid Bracket
- SUPER-STRUT Channel Wing Fitting
- BENCHMARK SCIENTIFIC Accuris Series Qmax Probe, No Rox qPCR Mix
- VERMONT GAGE Chr X Go Reversible Assemblies, Red
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Valise Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 807-3750-60 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-3, Double Cut, 9 x 26 mm Head, 6 mm Shank
€63.59 /unit
