FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Angle | 14° |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 8 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 22 mm |
| End Type | Radius |
| Head Dia. | 8 mm |
| Head Length | 22 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 807 |
| Max. Rpm | 65000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SL-2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 1.27 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 | |
| 807-5000-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €92.70 |
Explore Products
- FABORY M39078.030.0030 Dowel Pin, Std Dowel, 30 mm Lg., 3 mm Pin Dia., Plain, Steel
- GRAINGER MA-39675 Adjustable Handle, Ball Knob, Steel Handle, M20 Thread Size, Black
- APPROVED VENDOR 6P759 Nipple 1/4 Inch 2-1/2 Inch Galvanised Welded Steel
- TB WOODS 3226V439 Variable Speed Belt, 43.9 Inch Pitch Length
- ELDON JAMES T4B-3WN Barbed Tee, 1/4-19 BSP To 3/16 Size
- GHS SAFETY GHS1299 Hazard Class Decal Variety Pack
- BRISKHEAT HM0125-HS1 Heating Mantle, 125 ml Capacity, 80 W, Fiberglass Cloth, 450 Deg C Max Temp
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Strippers and Cable Slitters
- CPVC Pipe Fittings
- Refrigeration Controls
- Laboratory Faucets
- Floor Box Cover Accessories
- OIL SAFE Storage Lids
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- RINGERS GLOVES R-267 Heavy Duty Oil Resistant Impact Gloves
- ANVIL AS714 Series Tee Plates
- LITTLE GIANT Welded Deep Shelf Utility Cart
- DAYTON Chain Containers, 4.5 Inch Width
- REES Pilot Light Lenses
- APOLLO VALVES 107T Series Rising Stem NPT Gate Valves
- PLASTEC Standard Forward Curved Blowers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 807-3125-60 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-2, Double Cut, 8 x 22 mm Head, 6 mm Shank
€54.86 /unit
