FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Angle | 14° |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 3 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 11 mm |
| End Type | Pointed |
| Head Diameter | 3 mm |
| Head Length | 11 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 800 |
| Max. Rpm | 80000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 3 mm |
| Shank Material | Carbide |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SM-42 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 0.64 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- RENEWABLE LUBRICANTS 80426 Bio Plus Injector, Cleaner Gas Conditioner, Drum 55 Gallon Capacity
- BALDOR / DODGE 136946 NSTU-SCEZ-115-SHCR Mounted Ball Bearing
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS HD18-2DR Single Unit Skate Assembly Kit, Two 18 Inch Skates, Drift Resister
- GATES 9/3VX450 Cogged V-Belt, 44.814 Inch Length, 0.37 Inch Thickness
- NIBCO NLH244L WD-3022 Butterfly Valve, Wafer, Ductile Iron, Wafer, 8 Inch Size, 250 PSI
- WINTERS INSTRUMENTS BBV3420N Double Block & Bleed Valve, Ss Nace, 1/4Fx1/4Fnpt, Hard, 10K, 3Hdl
- VERMONT GAGE 362174030 Ring, Go/NoGo Set, M36.0-2.00 6G, Steel
- SQUARE D PJA36120U43A PowerPact Molded Case Circuit Breaker, 600VAC, I-Line Mount
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Applicators
- LED Light Panels
- Portable Electric Heaters
- Brass Pipe Fittings
- Fire and Smoke Dampers
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- VIEGA PROPRESS Tee, 304 SS, Press x Press x Press, FKM Seal
- MUELLER INDUSTRIES 595 UL Fireline Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheet, Cryo, 9.5 mm Dots
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 3B
- LOVEJOY LOJ Type Universal Joints without Keyway, Inch Bores
- SPEARS VALVES Ball Valve PVC FKM True Union Retrofit Kits
- SMC VALVES Ise3 Series Pressure Switch
- MORSE CUTTING TOOLS 5929 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 800-8012-30 Cone Bur, Pointed-End Cone, SM-42, Double Cut, 3 x 11 mm Head, 3 mm Shank
€20.99 /unit
