FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Angle | 14° |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 16 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 33 mm |
| End Type | Radius |
| Head Diameter | 16 mm |
| Head Length | 33 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 807 |
| Max. Rpm | 40000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SL-5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.91 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 1.91 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- WEG 02536OP3VFP256TC-S 12892587 Fire Pump Motor, 25 HP, 3600 RPM, 200/400 V, 3 Phase, ODP, 254/6TC Frame, Footed, High Efficiency
- EVERPURE EV313786 Pressure Relief Valve, 104Psi
- GEARWRENCH 84369N 3/8 Inch Drive 6 Point Deep Universal Socket 3/8 Inch
- VERNON DEVICES TBB-00020600 Tap Burr Bit, #6-2 Size, Fl Type
- GRAINGER 24296_24_48 Aluminum Sheet, T6, 4 Ft Overall Length, Heat Treatable
- SENSOREX S645CDHF pH Sensor, Double Junction, HF resistant glass
- SUPERIOR S13KBGLP/S Knit Gloves, Size S, ANSI Cut Level A5, Knit Cuff, Nylon/Steel, Black/Tan, 1 Pair
Explore More
- KEYSHAFT
- Torque Multiplier Accessories
- Turntables
- Diaphragm Compressor/Vacuum Pump
- Reflective Clothing Tape
- Metal Detectable Markers and Pens
- IRONCAT Mechanics Gloves, Premium Heavy Duty Goatskin Leather
- RUD CHAIN INOX-STAR Stainless Steel Eye Bolts, Metric
- OK INDUSTRIES Wire Wrapping Wires, Pre-Cut and Pre-Stripped
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- WESCO Series 100 Hand Trucks
- BROWNING Stock Finished Bore Gearbelt Pulleys For L050 Belts
- MOVINCOOL Assemblies
- ACME ELECTRIC Industrial Control Transformers, Factory Installed Primary Fuse Block & Secondary Fuse Clips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 807-6250-60 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-5, Double Cut, 16 x 33 mm Head, 6 mm Shank
€165.24 /unit
