FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Angle | 14° |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 12 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 28 mm |
| End Type | Radius |
| Head Diameter | 12 mm |
| Head Length | 28 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 807 |
| Max. Rpm | 55000 RPM |
| Maximum Operating Speed | 50000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SL-4 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 3.18 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 3.18 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- SLOAN 3980561 REGAL 117-6.5-XL-L/FC-XYV Sink Flushometer, Manual Service, 6.5 gpf, XL Sweat Solder Adapter Kit, PC Finish
- THERMCO GW057HLS Hydrometer Astm/api 0.1
- AEROQUIP 2083-20-20S Hydraulic Hose Adapter, 1 1/4 Inch x 1 1/4 Inch Size, Male x Male, NPTF x NPTF, Rigid
- MAIN FILTER INC. MF0595685 SE250H05V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 19.17 Inch Height
- SPEC WWG0287018048 Disc Spring, Split Wave Springs, High Carbon Steel, 0.03 Inch Thick, Plain
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND 020017000 Extension Spring Standard Steel
- APPROVED VENDOR 1RTL1 Square Head Plug 1/2 Inch 316 Stainless Steel 3000 Psi
- CLEVELAND C71110 2001 Jobber Length Drill Bit, #10 Size, 3/16 Inch Shank Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Kitchenware Tumblers Bowls and Shakers
- Dust Mop Kits
- Panel Holding Clips
- Vacuum Pad Assemblies
- Tool Posts
- REESE Interlock Ball Mounts
- WESTWARD Fiberglass Extension Ladders, 300 Lbs.
- DESTACO 5305 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- DASCO PRO Flat Pry Bar
- DEWALT Steel Jobber Drill Bit, Split Point
- ALLEGRO SAFETY Spacers
- PASS AND SEYMOUR Tamper And Weather Resistant Self Test GFCI Receptacles
- GENERAL PIPE CLEANERS Retrieving Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 807-5000-60 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-4, Double Cut, 12 x 28 mm Head, 6 mm Shank
€92.70 /unit
