MARTIN SPROCKET CMW36054H35 Wing Pulley, Mine Duty, 36 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 54 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€11,108.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 54" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 36" |
| Outside Diameter | 36" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 538.65 |
| Ship height (cm) | 137.16 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 91.44 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- WOODHEAD 1301230053 605510 Festoon Intermediate Car, I Beam, 605 S5
- GRAINGER BULK-RT-P95-24 Rubber Tubes, Tube, Std, Opaque, Black, 95A, 350% Elongation, 0 Deg F To 200 Deg F
- GRAINGER BULK-RS-HUS70-307 Buna-N Strip, 6 Inch X 5 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
- SMC VALVES SS5Y3-45FU-12B-N7 Manifold Assembly
- APOLLO VALVES 76F10356A 2 Pcs Full Port SS Ball Valve with Multifill Seat and Packing 1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- BDG 99-1-9631-9-K Knit Gloves, A5, 10.5 Inch L, 61LV49, PR
- APPLETON ELECTRIC MLWL152J5GMTR High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
- SPEARS VALVES 3775-920 Reducer Wye, Socket, Schedule 40, Fabricated, N.P.R., 24 x 20 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Blasting Guns
- Modular Drawer Cabinets
- Sheet Metal Screws
- Straight Blade Device Accessories
- Floor Polishers
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 6 Inch Extended Cuff
- DESTACO 324-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- ANVIL AS210S Series Channel With Long Slots
- KERN AND SOHN FCD Series Bench Scales
- MI-T-M Electrodes
- BALDOR / DODGE Screw Assemblies
- SMC VALVES Lock Unit
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear View Ultra Stack And Hang BIns
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW36054H35 Wing Pulley, Mine Duty, 36 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 54 Inch Face Width, Steel
€11,108.27 /unit
