MARTIN SPROCKET CMW36044H35 Wing Pulley, Mine Duty, 36 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 44 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€9,940.06 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 44" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 36" |
| Outside Diameter | 36" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 427.5 |
| Ship height (cm) | 111.76 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 91.44 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- TEADIT SW304304P.8.150 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 8 Inch Size, 150# Class, 304/PTFE Winding, 304 Outer
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 9115
- CARLON LT938G Connector, 0.375 Inch Size
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 53 X 2541
- BOSTON GEAR HF72415B5HP20 Right Angle Hollow Shaft Worm Gear Speed Reducer
- SECURALL PRODUCTS M6400T4I/O Explosive Storage Magazine, Indoor/Outdoor, Type 4, 8 Feet Depth
- JONARD CF-200 Inspection And Retrieving Tool Kit, 10 Pieces
- TSUBAKI C2080HSK17LRB Roller Chain
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Roller Frames
- Air Cannons and Man Coolers
- Flexible Metal Hoses
- Drum Barrel Pump Accessories
- Counter Hour Meter Accessories
- PEWAG Chain Sling, Grade 120
- VIEGA PROPRESS Xl-C Tees, Copper, Press x Press x FNPT
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-WE Y Strainers
- DAYTON Belt Drive Blowers, 12-3/4 Inch, Single Inlet
- ACME ELECTRIC Torodial Power Inductors
- REMCO 3 Inch Metal Detectable Scrapers
- ENERPAC TSP Series Swivels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW36044H35 Wing Pulley, Mine Duty, 36 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 44 Inch Face Width, Steel
€9,940.06 /unit
