FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 5 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 5 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bc 610 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.062" |
| Thickness Tolerance | -0.011" to +0.011" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.88 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 59 X 4494
- DAYTON 186594 Inlet
- TITAN FASTENERS JMAS04040
- FAZTEK 15QE1515-96 Framing Extrusion Smth L96in 1.406lb/ft
- GRAINGER 206-001295C Square End Mill, Carbide, Single End, 2 mm Milling Dia, 4 Flutes
- FOL-DA-TANK FMP Flange Mount Plate
- BRADY 7216-1HV-PK 171985 Pipe Marker, Polymer, White, Black, Fits 8 Inch and Larger Pipe OD, 1 Pipe Marker
- WALTER TOOLS A1249XPL-9.8 5236604 Jobber Length Drill Bit, 9.80 mm Size, 87 mm Flute Length, High Speed Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS60-296 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€215.14 /unit


