MARTIN SPROCKET CMW24032H35 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,934.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 32" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 24" |
| Outside Diameter | 24" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 297 |
| Ship height (cm) | 81.28 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- SKOLNIK GE5500 Gasket, 22 1/2 Inch Outside Dia, For 55 gal Drum Capacity
- REGAL 008583AS Hand Tap, 11/16-11 UNS, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom, Bright
- SIEMENS UVREM60 Undervoltage Release Neb
- EATON SL4-L120-G Tower Light Module Steady, 120 VAC, Green, 40 mm Dia, 4X, LED
- E JAMES & CO 6050-1Z Rubber Neoprene 1 Inch Thick 6 x 36 In
- TEADIT CGR1085.018.034.150 Ring Cut Gasket, NA1085, 1/8 Inch Thickness, 3/4 Inch Size, 150# Class
- SMC VALVES CDBM2D32-50-HN-C73 Cylinder, 32 mm Size
- REGAL 027772AS88 Hand Tap, M14 x 2 Size, D7 Limit, 4 Flutes, Taper, Metric With TiALN Coating
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaws
- Cold-Condition Gloves
- Drum Accessories
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Block and Tackle
- DICKSON 6 Inch Charts
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU4700 Gas Springs
- DIXON Ground Joint Stems
- KETT TOOLS Saw Units
- EBERBACH Lengthwise Bar Clamps
- 3M Pneumatic Random Orbital Sanders
- MORSE CUTTING TOOLS 1344 Series Low Helix Jobber Length Drills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW24032H35 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
€3,934.20 /unit
