MARTIN SPROCKET CMW18026H35 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,776.68 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 26" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 169.2 |
| Ship height (cm) | 66.04 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- PARKER 06E14B21AC
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM1.0-11.5NPTF-A 101304 Staggered NPTF Thread Mill, Carbide Altin, 1 Dia, 6 Flutes, 1 Shank Dia
- SMC VALVES CDQ2D50-50DMZ Compact Cylinder, 50 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- BOSTON GEAR 12170 Miter Gear, Diametral Pitch 5, Teeth 25, Pressure Angle 20 Degree
- ROCKWOOD K1050 10X36.32D316 Door Protection Plate 10h x 36w Ss
- SQUARE D FA26050AB Molded Case Circuit Breaker, 600V, 18kAIC, 2P, 50A
- GATES 8GTV-1224-12 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 219 Teeth
- BDG 20-1-376-8 Leather Gloves, XS, Cowhide, Premium, Glove, Full Finger, Shirred Slip-On Cuff
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Waste Bags
- Turning Inserts
- Fall Rescue Devices
- Pin Assortments
- Block and Tackle
- CONDOR Goatskin Leather Hook And Loop Brown Driver Gloves
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- LEESON DC Motors, TEFC, C Face With Removable Base
- TB WOODS Hex V-Belts
- ACURITE Liquid in Glass Laboratory Thermometers
- SQUARE D PowerPact PKL Series Molded Case Circuit Breakers
- NIBCO 4533 Series FKM Socket Unions, S x S, PVC Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW18026H35 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
€2,776.68 /unit
