MARTIN SPROCKET 100R45 Roller Chain Sprocket, 100 Chain, Bushed MST, 45 Teeth, 17.920 Inch Pitch Dia., Steel
17.920"
Get it by Monday, Apr 13
€846.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Diameter | 1 1/8" to 3 3/4" |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Part Number | R1 |
| Bushing Size | R1 |
| Bushing Type | Type R1 Split Taper |
| Chain Number | 100 |
| Chain Pitch | 1 1/4" |
| Chain Size | 100 |
| Construction | Welded |
| Construction Type | Welded |
| For Chain Number | 100 |
| For Chain Pitch | 1 1/4" |
| Hub Configuration | B |
| Hub Diameter | 5 3/8" |
| Hub Outside Dia. | 5 1/2" |
| Individually Packaged | No |
| Keyway Size | 3/4" |
| Keyway Width | 3/4" , 3/4" W |
| Length Through Bore | 2 7/8" |
| Length Thru Bore | 2" |
| Material | Steel |
| Max. Bore Size | 3 3/4" |
| Min. Bore Size | 1 1/8" |
| Number Of Chain Rows | 1 |
| Number Of Teeth | 45 |
| O.d. | 18.626" |
| Outside Dia. | 18.626" |
| Pitch | 1 1/4" |
| Pitch Dia. | 17 23/25" , 17.9195" |
| Single Strand Tooth Thickness | 0.692" |
| Storage Dimension Height | 2" |
| Storage Dimension Length | 18.626" |
| Storage Dimension Width | 18.626" |
| Type | MST R1 Bushed Type 4 Welded |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 7.32 |
| Ship length (cm) | 47.32 |
| Ship width (cm) | 47.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Length Through Bore | Bushing Type | For Chain Number | For Chain Pitch | Bore Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
100Q32 | 32 | 12.7529" | 13.441" | 1 3/4" | MST Q1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €624.82 | |
![]() |
100R32 | 32 | 12.7529" | 13.441" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €624.82 | |
![]() |
100Q35 | 35 | 13.9448" | 14.639" | 1 3/4" | MST Q1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €747.51 | |
![]() |
100R35 | 35 | 13.945" | 14.639" | 2 7/8" | Type R1 Split Taper | 100 | 1 1/4" | Bushed | €747.51 | |
![]() |
100R40 | 40 | 15.9319" | 16.633" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €794.11 | |
![]() |
100R42 | 42 | 16.7269" | 17.43" | 2 7/8" | Type R1 Split Taper | 100 | 1 1/4" | Bushed | €813.51 | |
![]() |
100R54 | 54 | 21.498" | 22.212" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €1,093.58 |
Explore Products
- REGAL 030022TC Spiral Point Tap, 3/8-24 Size, H4 Limit, 3 Flutes, Plug, Bright
- OSBORN 0003000244
- BALDOR MOTOR VECP83774T-4 Servere Duty Motor, 460V, 1800 RPM, 60 Hz, 10 HP, TEFC
- APACHE MILLS 2057009032x3 Antifatigue Mat 2 x 3 Feet Black With Yellow
- ADVANCE TABCO TSPS-249 Poly-Top Work Table, 108 X 24 Inch Size Ss Legs
- MORSE CUTTING TOOLS 5561231380 Bimetal Bandsaw Blade, 1 1/4 Inch Blade Width, 11 Feet 6 Inch Size
- APOLLO VALVES 59007A157 Bronze Wye Strainer with 40 Mesh Screen, Oxygen Cleaned 1-1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- KM SYSTEMS KM50TSMDQNR1506 Insert
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Broach Holder Accessories
- Manometers
- Class CC Fuses
- Wind Driven Turbine Ventilators
- Grid Coupling
- MECHANIX TAA M-Pact Covert Tactical Impact Resistant Gloves
- DESTACO 533, 535 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Brass
- ANVIL AS613 Series U Supports
- BRADY Pipe Marker, Engine Oil
- APPROVED VENDOR Cast Nylon 6 Sheet Stock
- BANJO FITTINGS Dry-Mate Valve Body
- CALBRITE Flat Washers, Stainless Steel
- PARKER 60PT Series Acetal Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 100R45 Roller Chain Sprocket, 100 Chain, Bushed MST, 45 Teeth, 17.920 Inch Pitch Dia., Steel
€846.46 /unit




