MARTIN SPROCKET 100Q32 Sprocket, 100 Chain, 32 Teeth, 12.753 Inch Pitch Dia., 13.441 Inch O.D., Steel
Get it by Monday, Apr 13
€624.82 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Diameter | 0.75" to 2.688" |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Part Number | Q1 |
| Bushing Size | Q1 |
| Bushing Type | MST Q1 |
| Chain Number | 100 |
| Chain Pitch | 1 1/4" |
| Chain Size | #100 |
| Construction | Welded |
| Construction Type | Welded |
| For Chain Number | 100 |
| For Chain Pitch | 1 1/4" |
| Hub Configuration | B |
| Hub Diameter | 4 1/4" |
| Hub Outside Dia. | 4 1/4" |
| Individually Packaged | No |
| Keyway Size | 1/2" |
| Keyway Width | 1/2" |
| Length Through Bore | 1 3/4" |
| Length Thru Bore | 1 3/4" |
| Material | Steel |
| Max. Bore Size | 2 11/16" |
| Min. Bore Size | 3/4" |
| No. Of Teeth | 32 |
| Number Of Chain Rows | 1 |
| Number Of Teeth | 32 |
| O.d. | 13.441" |
| Outside Dia. | 13.441" |
| Pitch | 1 1/4" |
| Pitch Dia. | 12.7529" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-100a10.pdf |
| Single Strand Tooth Thickness | 0.692" |
| Storage Dimension Height | 1 3/4" |
| Storage Dimension Length | 13.441" |
| Storage Dimension Width | 13.441" |
| Type | Type 4 Single Strand Welded Bushed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.89 |
| Ship height (cm) | 4.45 |
| Ship length (cm) | 34.14 |
| Ship width (cm) | 34.14 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Length Through Bore | Bushing Type | For Chain Number | For Chain Pitch | Bore Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
100R32 | 32 | 12.7529" | 13.441" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €624.82 | |
![]() |
100Q35 | 35 | 13.9448" | 14.639" | 1 3/4" | MST Q1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €747.51 | |
![]() |
100R35 | 35 | 13.945" | 14.639" | 2 7/8" | Type R1 Split Taper | 100 | 1 1/4" | Bushed | €747.51 | |
![]() |
100R40 | 40 | 15.9319" | 16.633" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €794.11 | |
![]() |
100R42 | 42 | 16.7269" | 17.43" | 2 7/8" | Type R1 Split Taper | 100 | 1 1/4" | Bushed | €813.51 | |
![]() |
100R54 | 54 | 21.498" | 22.212" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €1,093.58 | |
![]() |
100R60 | 60 | 23.8842" | 24.601" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €1,139.00 |
Explore Products
- ERICKSON DV50BHCSLT08200M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV50 Taper Size, 8 mm Shank Dia, 69.85 mm Hole Dia
- MADISON TL4570-10369 Tape Level Indicator, 30.75 Inch Stainless Steel Stem
- WOODHEAD 1200651246 803006C02M050 Cordset, 3 Pole, Male Straight, 5m, 18/3 SJOOW
- STEARNS BRAKES 108784200ELF Brake Assembly
- NDS DRAINAGE E1420-12 Ball Valve, Pvc, 2-Way, 1 Piece, 1 1/4 Inch Pipe Size
- PROCON 105E140F31BB Rotary Vane Pump, Stainless Steel, 140 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- SMC VALVES MGPL25TF-40Z Compact Cylinder, 25 mm Size, Ball Bearing
- GUARDIAN EQUIPMENT G1848LH-R Plumbed Eyewash, Std, Wall Mnt, Eyes Coverage, No Bowl, Chrome-Plated Brass Pipe
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Winches
- Conventional Spray Guns
- Clean Room and Lab Gloves
- Fan Shroud Filters
- Vacuum and Pressure Relief Valves
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Cinch Cuff
- RUD CHAIN VLBS-U-LT Load Rings For Welding
- ANVIL 2804 Series Flat Anvilets, Threaded
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- APPROVED VENDOR Male Tee
- PIC GAUGES Vacuum Gauge
- WEG Electric Motors, 25Hp
- SIEMENS T Shaped Miniature Light Bulbs
- POWER FIRST Workbench & Cabinet Power Strips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 100Q32 Sprocket, 100 Chain, 32 Teeth, 12.753 Inch Pitch Dia., 13.441 Inch O.D., Steel
€624.82 /unit




