MARTIN SPROCKET 100R54 Sprocket, 100 Chain, 54 Teeth, 21.498 Inch Pitch Dia., 22.212 Inch O.D., Steel
22.212"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,093.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Diameter | 1 1/8" to 3 3/4" |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Part Number | R1 |
| Bushing Size | R1 |
| Bushing Type | MST R1 |
| Chain Number | 100 |
| Chain Pitch | 1 1/4" |
| Chain Size | #100 |
| Construction | Welded With Lightening Holes |
| Construction Type | Welded With Lightening Holes |
| For Chain Number | 100 |
| For Chain Pitch | 1 1/4" |
| Hub Configuration | B |
| Hub Diameter | 5 3/8" |
| Hub Outside Dia. | 5 1/2" |
| Individually Packaged | No |
| Keyway Size | 3/4" |
| Keyway Width | 3/4" |
| Length Through Bore | 2" |
| Length Thru Bore | 2" |
| Material | Steel |
| Max. Bore Size | 3 3/4" |
| Min. Bore Size | 1 1/8" |
| Number Of Chain Rows | 1 |
| Number Of Teeth | 54 |
| O.d. | 22.212" |
| Outside Dia. | 22.212" |
| Pitch | 1 1/4" |
| Pitch Dia. | 21.498" |
| Single Strand Tooth Thickness | 0.692" |
| Storage Dimension Height | 2" |
| Storage Dimension Length | 22.212" |
| Storage Dimension Width | 22.212" |
| Type | Type 5 Single Strand Welded Bushed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 56.41 |
| Ship width (cm) | 56.41 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Length Through Bore | Bushing Type | For Chain Number | For Chain Pitch | Bore Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
100Q32 | 32 | 12.7529" | 13.441" | 1 3/4" | MST Q1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €624.82 | |
![]() |
100R32 | 32 | 12.7529" | 13.441" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €624.82 | |
![]() |
100Q35 | 35 | 13.9448" | 14.639" | 1 3/4" | MST Q1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €747.51 | |
![]() |
100R35 | 35 | 13.945" | 14.639" | 2 7/8" | Type R1 Split Taper | 100 | 1 1/4" | Bushed | €747.51 | |
![]() |
100R40 | 40 | 15.9319" | 16.633" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €794.11 | |
![]() |
100R42 | 42 | 16.7269" | 17.43" | 2 7/8" | Type R1 Split Taper | 100 | 1 1/4" | Bushed | €813.51 | |
![]() |
100R60 | 60 | 23.8842" | 24.601" | 2" | MST R1 | 100 | 1 1/4" | Bushed | €1,139.00 |
Explore Products
- NEWCO 934ZM12
- WALTER TOOLS F2162-16 6250209 Chucking Reamer 16mm 8 Flute Carbide
- SMITH COOPER INTERNATIONAL 4354000410 Nipple
- TITAN FASTENERS SLA3350X12
- GROVE GEAR R8873057.00 Quill Input Inline Helical Reducer
- APPROVED VENDOR U12450.112.0001 Hex Locknut, 1 1/8 In - 7 Thread Size, Nylon Insert, 1 11/16 In Hex Wd., Std Hex, Gr. 8
- HUMBOLDT H-6240N Tirril Burner With Pilot Flame, Natural Gas Type, 4.75 CFH, 4868.75 BTU Output
Explore More
- KEYSHAFT
- Incubators
- Straight Grinding Wheels-Type 1
- Tubing Racks
- Soft Starts
- DESTACO 810 Series Replacement Clamp Assembly
- CONDOR Men's Kevlar Cotton Heat Resistant Gloves
- RUD CHAIN VRS Starpoint Eye Bolts, Metric Thread With Maximum Length
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- WESTWARD Spline Metric Ratcheting Combination Wrench
- SOLA Box Level
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 9/16-28 Un
- CEMENTEX USA Contractor Series, 8 Cal. Coverall And Tool Kits
- GUARD LINE Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 100R54 Sprocket, 100 Chain, 54 Teeth, 21.498 Inch Pitch Dia., 22.212 Inch O.D., Steel
€1,093.58 /unit




