HUB CITY 0230-20327 Worm Reducer, 0.212 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" to 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.212 hp |
| Output Dia. | 1.188" |
| Output Rpm | 5.83 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Product Datasheet | hub-city-0230-18828.pdf |
| Product Line | Powercubex Worm Gear Drive |
| Product Type | Right Angle |
| Ratio | 300:1 |
| Ratio Range | 250:1 to 500:1 |
| Service Factor | 1 |
| Torque Rating | 1211 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- NIBCO NL2X00A T-1810 Balancing Valve, Manual, 1 Inch NPT, Brass
- MAG-MATE PF06N Magnet Assembly, 2 Pole, 6mm Diameter, 20mm Length
- TITAN FASTENERS JXG02064
- STEARNS BRAKES 108704200319 Brake
- MASTER APPLIANCE HG-201A-MC Heat Gun 200 To 300f 5a 23 Cfm
- REGAL 050501AM85 End Mill With TiCn Coated, Single End, 11/64 Inch Dia., 2-3/8 Inch Length, 2 Flutes
- LINN GEAR 2120a8 Sprocket, 7.839 Inch Pitch Diameter, 1.437 Inch Stock Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Multipurpose Ladders
- Belt/Disc Sanders
- Mixing Valves
- Shaft Adapters
- Hazardous Location Safety and Disconnect Switches
- KRYTOX 240AD Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Gray
- OETIKER Hose Clamp Assortment Kits
- APACHE HOSE & BELTING CO INC Conveyor Belt 3 Ply
- 3M Mandrels
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Standard Reducers With 3-Piece Coupled Input, Size 30
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Double Inlet Forward Curve
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond PosiStop Pipettors, Adjustable Volume
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-20327 Worm Reducer, 0.212 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron







