HUB CITY 0230-19756 Worm Reducer, 0.063 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,730.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 13.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 14 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.063 hp |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Rpm | 0.97 RPM |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1238 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 1800:1 |
| Ratio Range | 1000:1 to 2500:1 |
| Series | 2100 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19749 | Worm | 0.147 hp | 500:1 | 3.5 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- JOHNSON CONTROLS T-5210-1004 Pneumatic Temperature Transmitter, Direct Acting, 25 psi Max. Air Pressure
- BALDOR MOTOR M1558T Two Speed Motor, 208-230V, 1800/900 RPM, 60 Hz, 5/1.3 hp, 3 Phase, TEFC, 184T Frame
- BOSTON GEAR 71050
- SMC VALVES CDQ2B50-30DCZ Compact Air Cylinder, 30 mm Stroke
- GRAINGER BB-1500-2 Bronze Rod, 1 1/2 Inch OD, 6.5 Inch Length
- RHEEM UV12933 Polypropylene Dip Tube, 3/4 x 53 Inch Size, Open Outlet
- ULTRATECH 9580 Center Pan Cover, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Micrometer Torque Wrenches
- Combination Wrenches
- Vehicle Placards and Placard Holders
- Paint Roller Kits
- Engine-Driven Compressor Controls
- REVCOR Blade Fan 24 Inch
- FACOM 126A Hinged Hook And Pin Wrenches
- TEMPCO CRA Series Linear Housings / E-Mitters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- SPEARS VALVES PVC Duct Fitting Reducing Tees, Belled Socket
- MARTIN SPROCKET Metric Hydraulic Wrenches
- DEWALT Impact Nutdrivers
- TEMPCO Drum Immersion Heaters
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19756 Worm Reducer, 0.063 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,730.17 /unit







