HUB CITY 0230-19745 Worm Reducer, 0.3 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,600.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 13.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 14 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 3/10 hp |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Rpm | 8.75 RPM |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1211 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 200:1 |
| Ratio Range | 100:1 to 250:1 |
| Series | 2100 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19749 | Worm | 0.147 hp | 500:1 | 3.5 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET ML190 1 3/16 Jaw Coupling, 190 Size, 4.5 Inch O.D., 1.188 Inch Bore, Bore To Size, Cast Iron
- VICKERS 312327
- CAROL 03710.35.10 Bus Drop Cable 10 Awg 3 250ft.
- ANVIL 0333640639 Nipple, SCH160, Plated, Seamless, Pipe Size 1 1/2", Close Length 5 1/2"
- VERMONT GAGE 141118880 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1888 Inch Size
- E JAMES & CO SCSBUNA-7/8-100 Rubber Cord Buna 7/8 Inch 100 Feet
- TENNSCO LS-5-3636-7 Boltless Shelving, Starter, Medium-Duty, 36 Inch x 36 in, 90 Inch Height, 5 Shelves
- VERMONT GAGE 371536560 Plug Gage Assembly, Go/NoGo, 7/16-14 UNC, 3A, Lh
Explore More
- KEYSHAFT
- Test Equipment Accessories
- Hammer Drills
- Rekeyable Padlocks
- Vertical Pump Motors
- Purge and Fill Valves
- CAIMAN Heatrac Insulated Fleece Back Winter Gloves
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- MUELLER INDUSTRIES 861SS Y Strainers
- ANVIL AS100BTB Series Welded Channels
- DAYTON Close Coupled Pedestal Pumps
- WOODHEAD 130039 Series Cable Terminator
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 11/16-12 Un
- SPEARS VALVES PVC Double Containment Termination Fittings, PVC Schedule 80 x PVC Schedule 40
- PLAST-O-MATIC EBVF4-6 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19745 Worm Reducer, 0.3 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,600.96 /unit







