HUB CITY 0230-19968 Worm Reducer, 0.173 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" to 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.173 hp |
| Output Dia. | 1.188" |
| Output Rpm | 4.38 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Product Datasheet | hub-city-0229-02480.pdf |
| Product Line | Powercubex Worm Gear Drive |
| Product Type | Right Angle |
| Ratio | 400:1 |
| Ratio Range | 250:1 to 500:1 |
| Service Factor | 1 |
| Torque Rating | 1233 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- DORIAN TPGW-32.52-KEU-DKU10HT
- BRADY 5040P-L 174946 Numbers and Letters Label, 1 Inch Char Ht, Indoor/Outdoor, Non-Reflective, Gothic, White
- REGAL 015344AS85 Extension Hand Tap, 1/4-28 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom With TiCN Coating
- HAYWARD BFXAGST060F Gasket Replacement, FKM Gasket
- DIXON 31095611 Push-In Male Elbow, Nylon/Brass, 1/4 Inch Tube x 1/8 Inch Male NPT
- VEGA TOOLS 3HQ716SK Square Drive Bit Holder, 7/16 x 1/2 Inch Size, Quick Release, 1-3/4 Inch Length
- KIPP K0269.2101X35 Adjustable Handle M10 External 1.38 2.93 Modern Design Ng
- APOLLO VALVES CX03108 Gear Op Kit, With Chainwheel, Size 24 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Mechanical Conduit Benders
- Engine Stands and Cranes
- IC Insertion and Extraction Tools
- Microbiology and Staining Supplies
- Actuator Accessories
- ANSELL 37-145 Alphatec Solvex Dexterous Chemical Gloves
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- VIEGA PROPRESS Double Drop Elbow, Press x Press x FNPT
- ENERPAC SLL Series Clamp Arms
- REGAL Taper Pipe Taps, Interrupted Thread, NPT, Alcrona
- CHEMGLASS Vials
- MUELLER INDUSTRIES 752-N Iron Body Y Strainers
- RULAND MANUFACTURING BCLK Series Keyed Bellow Couplings, Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19968 Worm Reducer, 0.173 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron







