HUB CITY 0230-19748 Worm Reducer, 0.173 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,730.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 13.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 14 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.173 hp |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Rpm | 4.38 RPM |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1233 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 400:1 |
| Ratio Range | 250:1 to 500:1 |
| Series | 2100 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19749 | Worm | 0.147 hp | 500:1 | 3.5 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- DAYTON 0110520031 Dc Gearmotor 93 Rpm 90v Tenv
- ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS TG8HDSSQ Lathe Jaw
- DIXON TMPM15S
- RULAND MANUFACTURING MCL-25-FZ 25mm One-Piece Shaft Collar, Zinc Plated Steel, Clamp Style, 45mm OD, 15mm Wd.
- ADAPT-ALL 5002S-10-08C Straight Adapter, Male S10 DIN Tube x Male 0.5 BSPP, Carbon Steel, Heavy Duty
- SPEARS VALVES 867V-528SR Special Reinforced Clamp-On Saddle, FKM, Zinc, 6 x 2 Inch Size, PVC
- TENNSCO ZB7-6018A-5 Boltless Shelving Add-on 60 x 18 5 Shelf
- APPLETON ELECTRIC EFDCB15035A Control Station
Explore More
- KEYSHAFT
- Flexible Metal Conduit Fittings
- Spherical Washers
- Rubber Hose Accessories
- Gladhands
- Pipe Saddles
- ACCURIDE C204A LR Series Medium Duty 3/4 Extension Slides
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- OK INDUSTRIES Wire Wrapping Wires, Pre-Cut and Pre-Stripped
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Narrow Mouth HDPE Bottles
- EATON Danfoss SPC1-10 Series Check Valves
- COTTERMAN Shelfs
- VELP SCIENTIFIC Shafts
- SQUARE D EGB Series Bolt-On Miniature Circuit Breakers
- NIBCO S45TB-E Series Ball Valves, Model C, Socket, Tru-Bloc True Union, PVC Schedule 80, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19748 Worm Reducer, 0.173 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,730.17 /unit







