HUB CITY 0230-19742 Worm Reducer, 0.66 Hp at 1750 RPM Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,730.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 13.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 14 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.66 hp @ 1750 RPM |
| Mounting Style | Select |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Rpm | 23.3 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1141 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Overhung Load | 550 |
| Ratio | 75:1 |
| Series | 2100 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19749 | Worm | 0.147 hp | 500:1 | 3.5 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- LIFT-ALL EE1801NFX2 Web Sling Eye And Eye L2ft 1600lb W1in
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL47CM20C Male Plug, 15A, 125V, 2-Pole, 3-Wire Grounding
- GRAINGER 14372_24_0 Bronze Rectangular Bar, 3 1/2 Inch X 24 Inch Nominal Size
- BROWNING 2454916 AX91 V-Belt, Notched, 98% Efficient, EPDM, Cogged, 93.2 in OAL, 250 Deg F Temp Range, AX Section Size
- GRAINGER U34121.015.0058 Blind Rivet, 5/32 In Rivet Dia., Alu, 0.675 In Rivet Lg., 0.376 In To 0.5 In Grip Rng, Dome
- KESON MP401 Measuring Wheel Pro 4 Feet Spoked 99999 Feet
- TOUGH GUY G206010PC Cloth Rag Recycled Cotton Towels 10 Lb.box
- BOSTON GEAR S2412 Spur Gear, 24 Diametral Pitch, 14 1/2 Deg. Pressure Angle, 12 Teeth, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Heating and Cooling Tools
- Direct Drive Blower Motors
- Wall Shelves
- Wrot and Cast Copper Tube Fittings
- Electric Ceiling Heaters
- LOC-LINE In-line Check Valve
- CONDOR ANSI Class 2 Mesh Polyster Zipper Contrasting High Visibility Vests
- RUD CHAIN PP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- ANVIL AS756 Series Z Supports
- BURNDY Hyseal Plug Series Pin Terminal Plug
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS Fabricated Fitting Saddles, Socket
- KERN AND SOHN YKA-ACC Series Power Adapters
- STREN-FLEX Gorilla Guard Covered Body Nylon Flat Eye & Eye Web Slings, Type 3
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19742 Worm Reducer, 0.66 Hp at 1750 RPM Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,730.17 /unit







