HUB CITY 0230-19726 Worm Reducer, 0.238 Hp at 1750 RPM Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,730.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 13.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 14 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.238 hp @ 1750 RPM |
| Mounting Style | Select |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Rpm | 7 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1157 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Overhung Load | 550 |
| Ratio | 250:1 |
| Series | 2100 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Double Output |
| Width | 12.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19749 | Worm | 0.147 hp | 500:1 | 3.5 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC VPXS751248DCAM Strobe Lighting Fixture, 12 - 48Vdc
- VULCAN HART 00-840096-00037 Fitting, Burner With Hood, 0.95 x 1.7 x 0.65 Inch Size
- MICRO 100 DCM-008 Countersink Drill, 0.800 mm Drill Dia., 1.10 mm Drill Length, 35 mm Overall Length
- RIDGID 97940 Blades T24/113
- STEEL KING AG48096M475096S Pallet Rack Starter Unit, 102 Inch x 48 Inch x 8 ft, 12 ga Beams, 14 ga Uprights
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 3810
- SMC VALVES AS4001F-13D Flow Controller, 1/2 Inch Size, Standard N Port
Explore More
- KEYSHAFT
- Annular Cutter Sets
- Fuel Systems Tools
- Disc Springs
- Water Chillers
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Gold
- MCR SAFETY Cut Pro Ninja Force Cut Resistant Work Gloves
- TEMPCO CRA Series Linear Housings / E-Mitters
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 1/4" 300 psi Bulk Multipurpose Air Hose
- HUMBOLDT Consolidation Testing Weight Sets
- RULAND MANUFACTURING SPB Series Balanced Split Shaft Collars, Two-Piece, Inch
- ZSI-FOSTER SPH Series Cush-A-Ring Clamps
- MERIT BRASS 416B Barstock Unions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19726 Worm Reducer, 0.238 Hp at 1750 RPM Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,730.17 /unit







