HALLOWELL F7513-24HG Open Shelving x Hd 87 x 36 x 24 8 Shelves | AC8CVR 39K789
HALLOWELL F7513-24HG Open Shelving x Hd 87 x 36 x 24 8 Shelves
Item: AC8CVRModel: F7513-24HGCross Ref: 39K789
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 1250 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 24"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 1250 lbs.
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 10000 lbs.
Width 36"