HALLOWELL F4510-24HG Open Shelving 87 x 36 x 24 5 Shelves | AC8CTP 39K741
HALLOWELL F4510-24HG Open Shelving 87 x 36 x 24 5 Shelves
Item: AC8CTPModel: F4510-24HGCross Ref: 39K741
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 24"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Configuration Standalone
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Standalone
Shelving Material Steel
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 2500 lbs.
Width 36"