HALLOWELL F5520-12HG Closed Shelving Hd 87 x 36 x 12 5 Shelves | AC8CWQ 39K812
HALLOWELL F5520-12HG Closed Shelving Hd 87 x 36 x 12 5 Shelves
Item: AC8CWQModel: F5520-12HGCross Ref: 39K812
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Side Panel Assembly, (4) Angle Posts, Back Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 800 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 12"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelving Material Steel
Shelving Strength Rating Commercial
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"