HALLOWELL F5710-12HG Open Shelving Hd 87 x 48 x 12 5 Shelves | AC8CUK 39K760
HALLOWELL F5710-12HG Open Shelving Hd 87 x 48 x 12 5 Shelves
Item: AC8CUKModel: F5710-12HGCross Ref: 39K760
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 400 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 12"
Overall Width 48"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 400 lbs.
Shelf Configuration Standalone
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Standalone
Shelving Material Steel
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 2000 lbs.
Width 48"