HALLOWELL F5513-24HG Open Shelving Hd 87 x 36 x 24 8 Shelves | AC8CUX 39K771
HALLOWELL F5513-24HG Open Shelving Hd 87 x 36 x 24 8 Shelves
Item: AC8CUXModel: F5513-24HGCross Ref: 39K771
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 800 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 24"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelving Material Steel
Shelving Strength Rating Commercial
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 6400 lbs.
Width 36"