HALLOWELL A7723-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth | AA9ALM 1BNL3
HALLOWELL A7723-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth
Item: AA9ALMModel: A7723-24HGCross Ref: 1BNL3
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 900 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 24"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 900 lbs.
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 7200 lbs.
Width 48"