HALLOWELL 7723-24HG Starter Shelving 87inh 48inw 24ind | AA9AKT 1BLZ3
HALLOWELL 7723-24HG Starter Shelving 87inh 48inw 24ind
Item: AA9AKTModel: 7723-24HGCross Ref: 1BLZ3
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 24"
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 900 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 24"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 900 lbs.
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 7200 lbs.
Width 48"