HALLOWELL A4723-24PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth | AA6KKG 14C774
HALLOWELL A4723-24PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth
Item: AA6KKGModel: A4723-24PL-AMCross Ref: 14C774
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 350 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 350 lbs.
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Antimicrobial Steel
Whole Unit Load Capacity 2800 lbs.
Width 48"