HALLOWELL 4713-12PL-AM Starter Shelving 87inh 48inw 12ind | AA6KJN 14C757
HALLOWELL 4713-12PL-AM Starter Shelving 87inh 48inw 12ind
Item: AA6KJNModel: 4713-12PL-AMCross Ref: 14C757
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Antimicrobial Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 8
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Bead, Angle
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Antimicrobial Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 48"