HALLOWELL A4513-24PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 24 Inch Depth | AA6KJM 14C756
HALLOWELL A4513-24PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 24 Inch Depth
Item: AA6KJMModel: A4513-24PL-AMCross Ref: 14C756
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Antimicrobial Powder Coat
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Width 36"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Antimicrobial Steel
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"