HALLOWELL 4513-24PL-AM Starter Shelving 87inh 36inw 24ind | AA6KJL 14C755
HALLOWELL 4513-24PL-AM Starter Shelving 87inh 36inw 24ind
Item: AA6KJLModel: 4513-24PL-AMCross Ref: 14C755
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Antimicrobial Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Width 36"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Antimicrobial Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"