GATES P80-14MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
Get it by Wednesday, Apr 8
€819.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.35" |
| Bore Dia. | 1 3/16" to 3 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3535 |
| Face Width | 4 2/25" |
| Flange Dia. | 14.63" |
| Hub Dia. | 7" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 15/16" |
| Min. Bore | 1 3/16" |
| No. Of Grooves | 80 |
| Outside Dia. | 13.926" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 14.036" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 85 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 85 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- WINSMITH E24MDTS31000FA Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- WEATHERHEAD 08Z-508 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, JIC x Crimp
- BATTERY DOCTOR 80213 Butt Connector, 22 to 18 Awg, Vinyl, 100 Piece Bag
- SPEEDAIRE TT214S516G Cylinder, Compatible with 2YRF6
- MASTER LOCK 411MKLTTEAL Thermoplastic Safety Padlock With Master Key, 3 Inch Tall Shackle, Keyed Different, Teal
- SPEARS VALVES 95022A101-007 Diaphragm Valve, Flanged, EPDM, 3/4 Size, CPVC
- TITAN FASTENERS ZPB209
- MICRO 100 GEM-500-3 End Mill, 0.5 Inch Cutter Dia., 1 Inch Length of Cut, 0.5 Inch Shank Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Fiberglass Stair Treads
- Chain Wrenches and Tongs
- Polyethylene Pipe
- Sampling Bags
- Linear Guide Rail and Slide Assemblies
- OIL SAFE Premium Pump Body Collars
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Breathable Back, Black
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- OK INDUSTRIES Wire Wrap Bit Gauges
- COOPER B-LINE Flextray Series Bolt Cutters
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joint 90 Deg. Street Elbows
- VESTIL VHPS Series Manual Hydraulic Pump Stackers
- HUMBOLDT Adam Nimbus Precision Balances
- MACROMATIC TE-6 Series Series Time Delay Relays
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P80-14MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
€819.47 /unit
