GATES P80-14MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width | AX4CZL
GATES P80-14MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
Item: AX4CZLModel: P80-14MGT-85
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 3.35"
Bore Dia. 1 3/16" to 3 15/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3535
Face Width 4 2/25"
Flange Dia. 14.63"
Hub Dia. 7"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 15/16"
Min. Bore 1 3/16"
No. Of Grooves 80
Outside Dia. 13.926"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 14.036"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7711 Series
Suitable For Use With 85 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 85 mm