GATES P52-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width | AX4QDL
GATES P52-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
Item: AX4QDLModel: P52-14MGT-55
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 2.17"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 2.82"
Flange Dia. 9.69"
Hub Dia. 7.18"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 52
Outside Dia. 9.013"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 9.123"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7711 Series
Suitable For Use With 55 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 55 mm