GATES P80-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width | AX4FFU
GATES P80-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width
Item: AX4FFUModel: P80-14MGT-40
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.57"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 2.13"
Flange Dia. 14.63"
Hub Dia. 5 1/2"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 80
Outside Dia. 13.926"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 14.036"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7711 Series
Suitable For Use With 40 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 40 mm