GATES PB14MX-39S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Get it by Monday, Apr 13
€570.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.54" |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 4 3/8" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 4 1/5" |
| Flange Dia. | 7 1/2" |
| Hub Dia. | 5.89" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 4 3/8" |
| Min. Bore | 1 1/2" |
| No. Of Grooves | 39 |
| Outside Dia. | 6.73" |
| Overall Length | 5 1/5" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 6.842" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 90 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0594414 R901021514 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 15.62 Inch Height
- GRAINGER 3F1.25X2-72 Stainless Steel Flat Bar, 303, 1.25 Inch Thick, 2 Inch X 6 Ft Size, Cold Finished, Mill
- DASCO PRO 12 Alignment Punch Set Carbon Steel 3 Piece
- AMERICAN WELDQUIP 37377699 Guide Tube, T4/Hobart 2000
- UNIWELD 6290NFF-4 Cutting Tip, Thickness 7 Inch, Drill Size 42
- EATON WS57S Weather Shield Kit, 316 Stainless Steel
- EATON MECHQ0820 Replacement Deadfront Mechanism
Explore More
- KEYSHAFT
- Arbor and Mandrel Mount Sanding Discs
- Needle Scalers
- Micrometer Sets
- Cable Pulling Jaw Grips
- Thermocouple Probes
- DMS Window Vests
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 3 Inch External Adjust, Rear Connection
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene Black
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES Flange Gasket Ring, 4 Inch
- DIXON Din External Crimp Male Stems
- MASTER LOCK No 90 Gun Locks
- KILLARK 2FS/2FD Series Cast Device Boxes
- GREENLEE Square-Recess Tip Drivers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-39S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
€570.25 /unit
