GATES P90-14MGT-115 Sprocket, 4.53 Inch Belt Width, 115mm Width
Get it by Friday, Apr 10
€1,128.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4.53" |
| Bore Dia. | 1 15/16" to 4 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 4545 |
| Face Width | 5 1/4" |
| Hub Dia. | 9 1/2" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 4 15/16" |
| Min. Bore | 1 15/16" |
| No. Of Grooves | 90 |
| Outside Dia. | 15.68" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 15.79" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 115 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 115 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 59.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- QA1 MCFR5 Female Rod End Right-hand 5/5.065mm
- SPEARS VALVES 3920-753C Reducer Cross, Socket, Schedule 80, 16 x 3 Size, CPVC
- GATES 7709-1052 Poly Chain Sprocket, 5 M, 3.258 Diamter
- MJ MAY 402V-100TR-1018 Fiberglass Fabric, 500 Deg F, 54 Feet Length
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SAC12NM
- ECEF 21220920 Drill, 22mm Diameter, 920mm Length
- BALDOR / DODGE 904107 TA4207CF Shaft Mounted Reducer Torque Arm
- KIPP K0154.406X20 Star Knob M6 External 0.78 1.57 Stainless Steel Insert
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Starter Accessory
- Steam Table Food Pans and Insets
- Headlamps and Hands Free Lights
- Electrical Wall Plates
- Linear Guide Carriages and Slides
- RINGERS GLOVES R327 Extrication Gloves
- DAYMARK 922 Steam Resistant Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Elbows
- JOHN GUEST Tube to Hose Elbows, Acetal Gray
- KIPP 10-24 Thread Size Adjustable Handle
- WOODHEAD 130153 Series GFCI Power Cord
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES2M, Elastomeric Couplings
- JB INDUSTRIES Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P90-14MGT-115 Sprocket, 4.53 Inch Belt Width, 115mm Width
€1,128.56 /unit
