GATES P52-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width | AX3RJK
GATES P52-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width
Item: AX3RJKModel: P52-14MGT-40
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.57"
Bore Dia. 1/2" to 2 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2517
Face Width 2 1/5"
Flange Dia. 9.69"
Hub Dia. 7.18"
Material Cast Iron
Max. Bore 2 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 52
Outside Dia. 9.013"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 9.123"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7711 Series
Suitable For Use With 40 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 40 mm